Mis on Jooga?

Selle kohta, mis on jooga - võib läbi lugeda sadu raamatuid ja gigabaitide suuruseid tekste Internetist. "Kuivade sõnadega" kõlaks nii:

Sõna "jooga" jaoks eksisteerivad erinevad tõlked, niisiis:

"Jooga - ühtekuuluvustunne kahe vastaspooluse vahel, selliste kui mõistuse ja keha, individuaalse ja kosmilise teadvuse vahel. Kehas ja mõistuses olevate vastandlike jõudude ühinemisprotsess inimese vaimuolemuse ja tema eksisteerimise realiseerimise eesmärgil". (Hatha Jooga Pradipika).

Jooga kodifitseeris Patandjali oma Jooga-suutrates (umbes 2000 aastat e.m.a.) raja-jooga kaheksa osana. Olemuselt on jooga - ühtne süsteem, kuid ajalooliselt on välja kujunenud nii, et raja-jooga erinevad osad arenesid välja eraldi joogadeks.

Sõna "jooga" juureks on sanskriptlik sõna "yudj", mis tähendab "kokku sulada", "ühineda" või "liituda". Niisiis on jooga hinge ühinemine absoluutse tõega, varjutamatu õnne seisund dualismi ületamise tagajärjena.

Joogaga tegelemine teravdab eristusvõimet ja viib hinge tõelise looduse teadvustamiseni, mida täielikult mõista vaid intellekti funktsioonidega ei ole võimalik. Jooga õppimine annab võimaluse saavutada puhta teadvuse seisundit ja realiseerida sisemist olemust" (Gita Aiengar).

Üleüldse aga tundub, et mistahes katse selgitada, mida tähendab jooga, on määratud läbikukkumisele - see on midagi taolist, kui püüda selgitada inimesele, kes ei ole kunagi näinud merd, mis on ookean. Kas on see siis väga keeruline ja tark, või siis piiratud ja äärmiselt lihtne. Kuid ikkagi tahaksin rääkida, mida tähendab jooga minule isiklikult. Jooga praktika - sugugi mitte halb "kolm ühes" - perearsti, fitness-treeneri ja psühhoterapeudi asendamine. Praktiseerides joogat, tutvud tahtmatult paremini oma anatoomiaga, hakkad paremini mõistma - ja mis peamine! - paremini suhtuma oma füüsilisse kehasse. Tähelepanu eest endasse maksab keha kolmekordselt - paindlikkuse, jõu, hea välisvormi ja sisemise tervisega. Kusjuures kõike seda mängeldes, kergusega. Peale harjutusi tunned mitte väsimust, vaid jõudu. Kontrollile hakkavad paremini alluma emotsionaalsed seisundid, tekib oskus kiiresti ja efektiivselt taastuda ja lõdvestuda - seda mitte ainult füüsiliselt, vaid ka vaimselt, mida praktika näidetel on inimestel veel keerulisem teha. Jooga - see on maailma ja iseenda teadvustamise haarav viis ja Teekond - läbi maksimaalselt puhta teadvustamise, interpretatsioonide ja hinnanguteta. Jah, kuigi see on juba peaaegu "must vöö":) Ühesõnaga on see teadmiste ja oskuste, enda mõistmise võlulaegas, mis esiteks on teiega alati kaasas, teiseks aitab kõikides eluvaldkondades eranditult - füüsilises, emotsionaalses tervises, spordis, loomingus, suhetes inimestega, üldise maailmateadvustamisega. Selle laeka ressurss on põhjatu. Kogu küsimus seisneb selles - kuivõrd te juglete seda kasutada...