Eng | Рус | Est

Shankha Prakshalana – joogapraktika soolestiku puhastamiseks

Sanskriti keeles shankha tähendab molluski merekarpi ja prakshalana täielikku puhtakspesemist, puhastamist. Shankha Prakshalana (SP) on seedetrakti puhastamise praktika. Iidsed inimesed olid väga tähelepanelikud. Nad nägid, et molluskid puhastavad oma merekarpi imedes vee sisse ja pursates selle välja lihasjõu abil. Tihti nimetatakse tõlkes ka SP kui “merekarbi žest”. SP protseduur koosneb veidi soolatud vee joomisest, kindlast harjutustesarjast, mis aitab vee liikumisele kaasa läbi seedetrakti kuni selle väljumiseni pärasoole kaudu, ning järgnevast dieedist, mis tagab esialgse mikrofloora kujunemist. Seega on see loomulik, kindel, lihtne ja leebe meetod eemaldada kogunenud räbu ning puhastada kogu seedetrakti suust pärasooleni.
MILLEKS ON VAJA SOOLESTIKKU PUHASTADA??
Kas üleüldise apaatia ja tuimuse tunne on tuttav? Kas kõhukinnisusest ja teistest seedimishäiretest on teada mitte kuulu järgi? Kas nõrga immuniteedi tõttu tihti vaevavad haigused? Neiud, kas tupe kandidoosi all kannatate regulaarselt? Kas on soovi alustada õige toitumise ja kaalu alandamise programmiga? Kõik see on ilmne Shankha Prakshalana näidustus.


SOOLESTIKU TOIMIMISE REGULEERIMINE
Osa närvisüsteemist, mis autonoomselt (ilma meie teadliku sekkumiseta) valitseb siseorganeid, nimetatakse vegetatiivseks. Kuni lähiajani kombepäraselt märgiti ära vegetatiivse närvisüsteemi kaks jagu: Sümpaatiline (vastustab “löö ja jookse” reaktsiooni eest) ja Parasümpaatiline (vastustab pidurdavate protsesside eest nagu “heida maha, maga nüüd”. Seedetrakti valitsemine kuulus vegetatiivse närvisüsteemi parasümpaatilisele jaole. Kuid regulatsiooni keerukuse ja vastastikuse seoste suure arvu tõttu viimasel ajal tihti tuleb ette ka vegetatiivse närvisüsteemi kolmas e. metasümpaatiline jagu. Seedimisprotsesside autonoomne regulatsioon on niivõrd keeruline, et soolestikku võib lausa võrrelda “seedeajuga”. See “autonoomne” aju koordineerib mitte ainult seedimist, vaid mõjutab ka vererõhku, immuunsüsteemi hormoonide ja psühhoaktiivsete ainete (serotaniini ja dopamiini) teket, millest sõltub ka meie emotsionaalne seisund. Seedetrakt kujutab endast unikaalset bioloogilist tehast, mis toodab katkestamatult materjale meie organismi rakkude ehitamiseks ja toitmiseks. Tuntud mõtetera ütleb: ”Oleme see, mida sööme”. Shankha Prakshalana on meetod, mis võimaldab teha seda “seedetehast” puhtaks nagu oli see esialgu. Kui rääkida arvuti keeles, siis see on seedimise operatiivsüsteemi ümberpaigaldamine. Ning kui oled teadlikult seadnud ennast eneseparendamise loomingulise teele, siis Shankha Prakshalana soodustab kerget kvaliteetset üleminekut uuele tasemele, mis avab võimalusi edaspidi töötada oma teadvusega. Sest, kui ümber sõnastada kuulsat ütlust, puhtas kehas on puhas vaim.

TÄHELEPANU! Shankha Prakshalana on võimas instrument, mida tuleb kasutada ainult vajaduse korral, korrektselt täita selle reegleid, panna tähele ka vastunäidustused. Vastaskorral tekib risk oma tervist kahjustada. Seepärast tasub esimest korda alustada praktikaga kogenud instruktori hoole all.

TERVENDAV MÕJU:
 Toit, mida sööme, on kahjuks mitte täiuslikult ökoloogiline ning vahest ei ole ka kergesti omandatav. Lisame sellele ökoloogilist tegurit ja emotsionaalseid stresse ning saavutame toksiinide ja mürkide kuhjumist kehas. Selle räbu põhiliseks “hoidlaks” on soolestik. Räbu loob soodsaid tingimusi roiskumise ja “halvate” bakterite arenguks. Terve inimese soolestiku mikrofloora kogu kaal on mitu kilogrammi (kuni 3 kg!), mis ongi norm. Mikrofloora elutalituse saadused moodustavad suure osa organismi väljaheidetest. Täielik mikrofloora eemaldamine soolestikust (või selle hävitamine antibiootikumide kuritarvitamise tõttu) viib raske düsbakterioosi haiguseni. Lisaks soolestikku mikroflooras eksisteerib habras tasakaal kasulikke bakterite ja parasiitbakterite vahel (näiteks soolekepike, streptokokk (enterococcus faecalis), pärmseente tüved). Kasulikud bakterid on eriti tundlikud kõhulahistavate ainete ja antibiootikumide suhtes. Tulemusena tekib kontrollimatu parasiitbakterite ja eriti pärmseente paljunemine, mis viib organismi mürgitamiseni ning mitmete haigusteni, kõige levinumad millest on pärmseene infektsioonid.

Shankha Prakshalana korrektne praktika eemaldab organismist räbu ja bakterid järgneva hea mikrofloora taastamisega.

Praktika tulemuseks on loomulik täisväärtuslik toidu omandamine.
KASULIK “KÕRVALTOIME”
Paljud haigused on otse või kaudselt seotud toksiliste saaduste kogunemisega soolestikus. Shankha Prakshalana eemaldab kogu saasta seedetraktist, mis aitab kaasa ka vereringe puhastamisele. See viib imeliseni ja vägagi märgatava tervise üldseisundi parenemiseni ning aitab vabaneda kindlatest vaevustest. Muu hulgas osutus, et Shankha Prakshalanast oli kasu allergia, diabeedi, ülehappelisuse, kõhukinnisuse, düsenteeria ja paljude teiste verega seotud haiguste – näiteks vistrike ja furunkuloosi – ravimisel. Need, kes tunnevad ennast hästi, samuti saavad läbida Shankha Prakshalana, kuna see aitab parendada nende tervist, muutes enesetunnet kergeks ja meelt positiivseks. Lisaks võimaldab see selgemat mõtetööd (jällegi tänu paremini toitva vere omaduse, mis jõuab ajudeni). Seega puhastab Shankha Prakshalana kogu organismi, parendab kogu organismi tervist. Ei ole olemas muid ravimeid ega meetodeid (v.a. pikaajaline näljutamine), mis puhastaksid peen- ja jämesoolt sama põhjalikult.

TEHNILISED ÜKSIKASJAD

(Tähelepanu! Tehnika on kirjeldatud üldjoontes selleks, et saada üldist pilti praktikast. Praktika detailse ja sammsammulise juhendit peab vaatama teistest allikatest.)
Paar päeva enne praktika algust on vaja alustada ettevalmistusega: mitte süüa rasket ja valgurohket toitu.
Parim aeg praktika läbiviimiseks on hommikul kella 5-st kuni kella 7-ni. Siis on aktiivne jämesoole meridiaan. Samuti sobib aeg kella 7-st kuni kella 9-ni, kui on aktiivne mao meridiaan. Järgmine sobilikum aeg on kella 13-st kuni kella 15-ni, mis vastab peensoole meridiaani aktiivsusele. Samas ärgem unustagem, et SP tehakse tühja kõhuga, seega oodata kella 13-ni ei ole hea.Niisiis, on vaja soolast sooja (toa temperatuuril) vett. Soola sisaldus erinevates allikates on erinev: ühed soovitavad ühte kuhjaga supilusikatäis soola liitri kohta, teised aga (Artjom Florov “Joogade taimed”) ühte teelusikatäis kuhjaga soola ühe liitri kohta. Võib katsetada, kuid igal juhul ei tasu ületada proportsiooni üks supilusikatäis ühe liitri kohta. See on maksimum.
Nüüd soolast. Võib kasutada nii tavalist kivi- (jäme-) või rafineeritud meresoola. Mulle endale rohkem meeldib teine variant, sest olen selle maitsega harjunud. Ei ole vaja kasutada jodeeritud ega teisi lisanditega soola variante. Milleks on meile vaja ootamatuid kõrvaltoimeid?
Harjutuste sarjaga alustame pärast paari veeklaasi joomist. Need harjutused aitavad tõugata vee läbi seedetrakti, tekitavad vajalikku kokkusurumise ja venituse soolestikus. Soolane vesi mõjub kui "hari", mis pühib räga soolestikust välja ning ei imendu verre. Lisaks sellele tekib ainulaadne efekt, kui osmootilise rõhu erinevuse tõttu tekib vastassuunaline vedeliku vool verest soolestikku (tavaliselt imendumine toimub soolestikust verre).


Soolestiku karvakestes on palju kapillaare, mille kaudu verre imenduvad kasulikud (ning kahjuks ka kahjulikud) töödeldud toiduained. Olen kohanud arvamust, et vedeliku vastasvoolu tekkimine puhastab peen- ja jämesoola karvakesi, mis seda väga vajavad, sest soolestiku karvakestes ja voltides toit võib jääda kinni nädalateks ja kuudeks. Artjom Florov kirjutab oma raamatus “Joogade taimed” samuti sellest, et SP praktika aitab otseselt pesta maha kujunenud negatiivsed patoloogilised refleksid soolestikus: üksikute osade krampe, kroonilist tuimust või üleliigset aktiivsust. See on tõeline metasümpaatilise närvisüsteemi restart.

Liikudes mööda soolestikku mõjub soolane vesi kui määrdeaine, pehmendades väljaheidet, aitab selle eemaldamisele kaasa. Erinevalt klistiirist PS puhastab mitte ainult jämesoola, vaid ka peensoola. Põhiline erinevus ja eelis võrreldes kõhu-lahtistiga on selles, et tekib vastassuunaline imendumisprotsess, mis puhastab verd ja karvakesi. Lisaks sellele põhineb kõhu-lahtistite mõju soolestikus asuvate närvilõpmete kunstilisel stimuleerimisel, mis tugevdab peristaltikat (soolte lainelisi liigutusi) ja kiiresti tõukab väljaheiteid läbi nende eemaldamiseks organismist. Vaatamata sellele, et see puhastab soolestikku, regulaarsel kasutamisel viivad kõhu-lahtistid järkjärgulisele närvi reflekside nõrgenemiseni. See tähendab, et kõhu-lahtistite kasulik mõju on lühiajaline ning aja möödudes viib see kahjulikke tagajärgedeni, muuhulgas seedetrakti funktsioonide atroofiani. SP eemaldab kogu saasta seedetraktist, aidates kaasa vereringe puhastamisele, ning lisaks on ka sapi eraldava toimega.

Tasub mainida, et SP samuti vabastab inimest kunagi läbi elatud, kuid siiski veel püsivaid inimese emotsionaalses (eeterlikus) kehas seisunditest. Räga ja toksiinid ongi nende seisundite materiaalsed kandjad. Mida rohkem on negatiivseid emotsioone inimeses, seda rohkem toksiine. Ja vastupidi. Tõepoolest, Shankha Prakshalana meetod ei piirdu ainult füüsilise keha puhastamisega. Tihti selle protsessi läbimisel ilmuvad ja kõrvalduvad blokid eeterlikkes, mentaalsetes inimolendi osades. Ning ei ole olemas teist lihtsat ravimit või meetodit (v.a. pikaajaline paastumine), mis aitaks alustada pikaajalist nälgimist.

Niisiis, kohe pärast paari veeklaasi joomist, tuleb teha järgmised harjutused (8 korda). Harjutusi saab teha enamus inimesi:
1. Tadasana - mäe asendi variatsioon koos intensiivse käte sirutusega ülespoole:2. Tiryaka-tadasana – tuule all painduva puu asend:

3. Kati Chakrasana – pöörded vöökohast:

4. Tiryaka Bhujangasana – pööretega kobra:

5. Udarakarshasana – kõhtu masseeriv asend (varese samm)


Pärast seda kordub tsükkel vee joomine – harjutused, kahe-kolme ringi pärast võib alustada WC külastamist roojamise vajaduse ootusega. Punnida ei tohi! Ei ole tähtis, kas soolestik hakkab tööle või mitte. Kannatlikult ootame. Kordame skeemi vesi – harjutused – WC kuni protsess jõuab oma loogilise lõpuni. Korduste arv on individuaalne, keskmiselt kestab kogu protsess ligi kaks tundi. Nii kui protsess algab, jätkame kuni hakkab eralduma puhas läbipaistev vesi. Vesi võib olla veidi kollakas aktiivse sapi eraldumise tõttu. See on normaalne 🙂
Protsess lõpeb Kunjal Vaman Dhauti kriyaga, mis aitab sulgeda sifooni, maolukuti. Siis, poole tunni pärast, võib süüa vedi pehmeks keedetud riisi (eelistatult pruun- või basmati riisi, kuid kui seda ei ole, siis kõlbab ükskõik missugune riis) koos ghee võiga. Riis imeb sisse soola ülejäägid, mis on seedetrakti jäänud, või määrib, “rahustab” soolaga ärritatuid soolestiku karvakesi. See aitab kaasa soolestiku normikohase mikrofloora taastamisele.

Sellele järgnev kõige keerulisem (minu meelest) etapp: kolm tundi ei tohi magada, süüa ega juua. Kõige parem on minna jalutama. SP võtab palju jõudu, seepärast puhkame, jalutame, hingame värsket õhku.
Kolme tundi möödudes võib süüa keedetud või aurutatud köögivilju, veega putru. Värsked salatid kõigile ei sobi. Inimesi aktiivse Vata doshaga võib külm salat “alla jahutada”. Kapha tüüpi inimestele ei tasu pärast SP praktikat liigselt süüa riisi.
Järgmised kaks-kolm päeva ei tasu tarvitada alkoholi, kohvi, värskeid mahlu, kala, liha, mune, piima ja piimatooteid ning samuti pärmileiba, maiustusi, mett. Piirata värskete köögiviljade ja ürtide tarvitamist. Heita menüüst välja kõik toidud, mis võivad tekitada käärimisprotsessi.
Pärast praktikat ei tohi järgneva nädala kestel tarvitada loomseid valke selleks, et soolestikkus areneks õige mikrofloora. Sobivad süsivesikuid ja rasva sisaldavad toidud. Võib teha läbi bifidobakterite ravikuuri. Tasub vältida konserveeritud toitu ja toitu, mis ärritab limakesta, näiteks tsitrusvilju. Kohvi, alkohol, tugevad maitseained, suitsetamine on tabu.
Võimalik, et see väike “paastumine” annab lükke oma toitumishajumuste muutmiseks paremuse poole 🙂


VASTUNÄIDUSTUSED:
Shankha Prakshalana on vastunäidustatud maohaavandi ägenemise ning teiste ägedate ja raskete seedeorganite haigestumiste puhul. Praktika ei ole soovitatav menstruatsiooni ajal, kõrge palaviku ja hüpertoonia puhul. Keelatud raseduse ajal. Shankha Prakshalana ei ole soovitatav kohe pärast nälgimise lõpetamist, enne tuleb täielikult paastust väljuda.

Peterburi tee 46, k.309, Tallinn
info@shakti.ee
(+372) 5569 5507
Shaktihouse OÜ
IBAN EE552200221053564013
Copyright © 2022 Shakti.ee  •  All Rights Reserved
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram